NuvaRing – antykoncepcja dla zapominalskich
NuvaRing – antykoncepcja dla zapominalskich
autorem artykułu jest Ewelina Kitlińska
Antykoncepcyjne środki hormonalne uważane są za jedne z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Do niedawna Polki mogły dostać receptę od lekarza na doustne tabletki lub na plaster. Oba rodzaje specyfików niestety mają swoje wady. Tym z nas, które nie chcą codziennie pamiętać o regularnym przyjmowaniu pigułki lub które krępuje naklejony na ciało plaster, ginekolog może przepisać receptę na pierścień NuvaRing.
Na polskim rynku już od ponad roku dostępny jest elastyczny, przezroczysty, odporny na uszkodzenia mechaniczne pierścień o średnicy niewiele większej niż 5 cm i przekroju 4 mm. Kobieta zakłada go samodzielnie do pochwy na 3 tygodnie w pierwszym dniu cyklu. Innowacyjność antykoncepcyjnego pierścienia NuvaRing polega na tym, że przez cały ten czas uwalniane są z niego hormony (progestagen i estrogen), które przez śluzówkę pochwy przenikają do krwioobiegu. Po upływie 21 dni, kobieta sama go wyjmuje i po 7 dniach przerwy, w której następuje krwawienie, zakłada nowy pierścień na okres kolejnych 3 tygodni.
Działanie i skuteczność pierścienia NuvaRing jest takie samo, jak w przypadku popularnych pigułek. Polega na zahamowaniu owulacji, co uniemożliwia zajście w ciążę. Jednak ma nad nimi przewagę. Po pierwsze: dzięki stosowaniu pierścienia raz w miesiącu, nie trzeba codziennie pamiętać o słynnym haśle: „Weź pigułkę”. Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż 47% kobiet zapomina o przyjęciu jednej lub więcej tabletek antykoncepcyjnych w ciągu jednego cyklu, a 22% nie pamięta o przyjęciu dwóch lub więcej tabletek na cykl. Według szacunków PTG, co piąta niepożądana ciąża jest wynikiem błędu w stosowaniu doustnej metody antykoncepcyjnej.
Antykoncepcja niezależna od strefy czasowej
Według badań przeprowadzonych wśród Polek, aż 61% pań jest bardzo usatysfakcjonowanych ze stosowania pierścienia NuvaRing. W grupie kobiet stosującej pigułki jest to niemal dwukrotnie mniejszy odsetek, wynoszący tylko 34%. Wśród bardzo zadowolonych osób z używania NuvaRing jest 29-letnia Małgorzata. „Przez wiele lat brałam pigułki antykoncepcyjne. Wyrobiłam w sobie nawyk codziennego brania ich o określonej porze. Ale do czasu. Pracuję w amerykańskiej firmie i gdy zaczęłam być wysyłana na szkolenia do centrali w Stanach, nie zawsze umiałam dobrze wyliczyć porę, w której mam połknąć tabletkę, zaczęłam też o nich zapominać. Nie była to też metoda idealna, bo przed okresem odczuwałam bolesność piersi. Na szczęście wówczas pojawiły się plastry. Szybko zauważyłam, że nie mogę ich przyklejać w widocznym dla wszystkich miejscu – na przykład na ramieniu, bo byłam zaczepiana przez facetów, którzy sądzili, że jak się zabezpieczam, to na pewno uprawiam seks ze wszystkimi na prawo i lewo. A ja mam stałego partnera i nie potrzebuję ani zaczepek, ani przygód seksualnych. Zimą plaster można łatwo ukryć, ale gdy przychodzi lato i chce się pójść na plażę, staje się to niemożliwe.” Gdy Małgorzata usłyszała o pierścieniu NuvaRing, poszła do swojego lekarza, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej. „Zdecydowałam się na niego, bo poprzednie metody hormonalne nie były dla mnie idealne. Używając pierścienia nie muszę się już obawiać, że przegapiłam pigułkę, ani że obcy mężczyźni będą mnie zaczepiać widząc plaster. Poza tym nie odczuwam już bolesności piersi.” Sporo kobiet ma podobne wątpliwości, o jakich wspomina Małgorzata: „Naturalnie miałam obawy, że pierścień będzie mnie uwierał lub że się wysunie, ale nic takiego nie miało miejsca.” Jednak pierścień NuvaRing po założeniu nie jest odczuwalny, a ryzyko jego wysunięcia jest niewielkie, bo utrzymują go w stałym położeniu mięśnie pochwy. Nie jest on także wyczuwalny przez partnera. Dzięki temu nie wpływa to na jakość doznań seksualnych. Jednak jeśli w czasie stosunku pierścień będzie przeszkadzał, wówczas można go zdjąć (podobnie jak np. podczas badania ginekologicznego). Należy jednak założyć go z powrotem do pochwy przed upływem 3 godzin. Jeśli ten czas jest dłuższy – wówczas trzeba stosować przy kolejnych zbliżeniach dodatkowe zabezpieczenia – np. prezerwatywy.
Dla kogo NuvaRing?
Specjaliści zalecają pierścień antykoncepcyjny NuvaRing wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, w szczególności zaś tym, u których ryzyko przypadkowej ciąży jest wysokie. Po ponad roku dostępności na polskim rynku zauważalne są tendencje co do jego stosowania. „Na pierścień, mimo, że jest to środek antykoncepcyjny stosunkowo nowy w Polsce, chętnie decydują się głównie kobiety młode, świadome potrzeby stosowania zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą.” – mówi lekarz ginekolog, dr Marzena Mazurek – „Jest to doskonałe zabezpieczenie dla pacjentek, które chcą stosować środki hormonalne, ale branie tabletek antykoncepcyjnych postrzegają jako problematyczne z uwagi na zapominanie o codziennym, regularnym przyjmowaniu tabletki. Ponadto mogą go stosować kobiety zgłaszające dolegliwości związane z przyjmowaniem doustnych środków hormonalnych. Dawka hormonów zawarta w pierścieniu NuvaRing jest niewielka, a wchłanianie przez pochwę jest dużo lepsze, bo oddziałują dokładnie tam, gdzie powinny – w okolicach miednicy mniejszej.”
Wolny od dolegliwości
Małgorzata nie ma jeszcze dzieci, ale wie, że gdy będzie chciała zajść w ciążę, sama może zdecydować o zaprzestaniu stosowania NuvaRing. Po porodzie będzie mogła znów korzystać z tej metody antykoncepcyjnej. Nie tylko zresztą ona, bo jak mówi dr Marzena Mazurek: „Kolejną grupą kobiet często decydującą się na pierścień są panie, które już rodziły i decydowały się wcześniej na korzystanie z wkładek wewnątrzmacicznych, ale obawiały się, że wkładka wypadnie – wówczas sprawdzenia czy wkładka jest wciąż na swoim miejscu może dokonać lekarz wykonując badanie USG. W przypadku pierścienia pacjentki zawsze mogą same sprawdzić, czy pierścień jest w pochwie i to daje im większą pewność skuteczności antykoncepcji.” Pierścień NuvaRing jest pierwszym środkiem antykoncepcyjnym na rynku polskim zawierającym najmniejszą ilość, bo zaledwie 15 µg estrogenów (podczas, gdy inne środki antykoncepcyjne zawierają od 20 do 50 µg). Tak mała dawka hormonów powoduje, że stosujące go panie nie mają dolegliwości takich jak bóle głowy, nudności, bolesne piersi i – co istotne - nie tyją. Mimo tak niskiej dawki estrogenów nieprawidłowe krwawienia i plamienia są niezmiernie rzadkie. NuvaRing jest dobrze tolerowany przez kobiety. Ale dr Marzena Mazurek dodaje: „Oczywiście są pacjentki, którym nie można zalecać pierścienia. Są to kobiety skarżące się na częste zapalenia pochwy.” Jednak jest to środek, który posiada bardzo zalet w stosunku do dotychczasowych preparatów hormonalnych i należy się spodziewać, że zainteresowanie nim będzie rosło.
Źródło: Repka.pl
--
Ewelina Kitlińska
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Dolnoślązacy kreują, ESKA TV nadaje, Polska ogląda
Przewodnik po Litwie
Poznaj ponadczasowe zasady zdobywania pieniędzy
Tui Schou - praktyka rozluźnienia
Zawartość stron internetowych